Aktualnie wyświetlana jest mapa Tresnej.
Jeżeli chcesz wybrać mapę innego miasta to wpisz w formularzu jego nazwę. Po wpisaniu kolejnych znaków pojawi się lista miast, których mapa może zostać wyświetlona. Wybierz jedną z nich. Podobnie można wyświetlić na planie ulicę znajdującą się w wybranej miejscowości. Po wpisaniu kilku znaków pojawi się lista dostępnych ulic. Nie należy wprawadzać określeń ulica, ul., pl., rondo itp.

Tresna (staropol. Trześnia) - wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Czernichów, położona w dolinie rzeki Soły, w Beskidzie Małym. Powierzchnia sołectwa wynosi 734 ha, a liczba ludności 762, co daje gęstość zaludnienia równą 103,8 os./km².

Siedziba Urzędu Gminy Czernichów, ośrodek wypoczynkowy i rekreacyjny.

Wedle zapisków poczynionych przez Andrzeja Komonieckiego, autora „Dziejów Żywieckich” nazwa wsi pochodzi od pobliskiej góry, którą nazwano „…iż tam kamienie na wieże kopiąc i łamiąc, ta góra trefna na wszystko była i trzeszczała, waląc kamienie z gajami aż do wody Soły…”. Jan Nepomucen Gątkowski w książce Rys dziejów księstwa oświęcimskiego i zatorskiego wydanej we Lwowie w 1867 roku notuje staropolską nazwę Trześnia. W roku 1892 nazwę Trześnia wymienia Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XII.

Alternatywną nazwą wsi w dawnych czasach była Trefna.

źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0, Autorzy

Tresna

(wieś)

Tresnej

(dopełniacz)

treśnieński

(przymiotnik)

mapa Polski
SIMC0051440
Położenie49.736828 N
19.207859 E
GminaCzernichów
(gmina wiejska)
Powiatżywiecki
Województwośląskie