Aktualnie wyświetlana jest mapa Ozimka.
Jeżeli chcesz wybrać mapę innego miasta to wpisz w formularzu jego nazwę. Po wpisaniu kolejnych znaków pojawi się lista miast, których mapa może zostać wyświetlona. Wybierz jedną z nich. Podobnie można wyświetlić na planie ulicę znajdującą się w wybranej miejscowości. Po wpisaniu kilku znaków pojawi się lista dostępnych ulic. Nie należy wprawadzać określeń ulica, ul., pl., rondo itp.

Herb Ozimka

Ozimek (niem. Malapane) - miasto w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w odległości ok. 21 km na wschód od Opola. Ozimek położony jest nad rzeką Małą Panwią (prawy dopływ Odry), na Równinie Opolskiej, na pograniczu Niziny i Wyżyny Śląskiej, na Górnym Śląsku, w odległości 10 km od kompleksu jezior turawskich. Rozciąga się pomiędzy drogą krajową nr 46 a linią kolejową nr 144.

Miejscowość jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ozimek. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa opolskiego.

Osada początkowo nosiła nazwę po rzece, czyli Mał(a)pądew, później Małpanew (stąd niemiecka nazwa Malapane) i Mała Panew. Słowo Ozimek to początkowo nazwisko właściciela młyna i z czasem zaczęto go używać do nazywania powstałego przy hucie osiedla przemysłowego. Notatka, która odnosi się już do nowej nazwy, pochodzi z 1784 r. i nosi nazwę Malapane, pol. Ozimek.

Z kolei niemiecki językoznawca Heinrich Adamy wywodził polską nazwę miejscowości od nazwy określającej pole zasiane na zimę nasionami roślin ozimych czyli tzw. "ozimka". Oziminy wysiewa się jesienią, a ich nasiona leżą pod śniegiem czekając na nadejście wiosny. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako starą słowiańską nazwę miejscowości wymienia Oziemek podając jej znaczenie "Winter-Saatfeld" czyli w języku polskim "Pole zasiane na zimę".

źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0, Autorzy

Ozimek

(miasto)

Ozimka

(dopełniacz)

ozimecki

(przymiotnik)

mapa Polski
Położenie50.676945 N // 18.212778 E
Powierzchnia3 km 2
Ludność9800 mieszkańców
Kierunkowy77
TabliceOPO
Kod Pocztowy46-040
SIMC0965849
TERYT1609084
GminaOzimek (miasto)
Powiatopolski
Województwoopolskie