Aktualnie wyświetlana jest mapa ża.
Jeżeli chcesz wybrać mapę innego miasta to wpisz w formularzu jego nazwę. Po wpisaniu kolejnych znaków pojawi się lista miast, których mapa może zostać wyświetlona. Wybierz jedną z nich. Podobnie można wyświetlić na planie ulicę znajdującą się w wybranej miejscowości. Po wpisaniu kilku znaków pojawi się lista dostępnych ulic. Nie należy wprawadzać określeń ulica, ul., pl., rondo itp.

Herb ża

Libiąż - miasto w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Libiąż. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.

Położone jest w sąsiedztwie miast: Jaworzno, Chrzanów, Oświęcim i Chełmek.

Libiąż jest miastem przemysłowym. Na jego terenie znajdują się m.in. Kopalnia Węgla Kamiennego ZG „Janina", fabryka okien i profili PCW „Thermoplast”, kopalnia dolomitu „Libiąż” a także fabryka kostki brukowej „Libet”. Należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

Pierwsza historyczna wzmianka na temat Libiąża pochodzi z „Kronik” Jana Długosza. Dotyczy ona przekazania w roku 1243 miejscowości Libiąż Wielki i Libiąż Mały w posiadanie Zakonowi Benedyktynek przez dotychczasowych właścicieli pochodzących z rodu Gryfitów. W trakcie swego rozwoju Libiąż przechodził kolejno w posiadanie różnych rodów. Po podziale Polski na dzielnice w roku 1138 przynależy do Księstwa Raciborskiego, zaś od XIV do XVI wieku do Księstwa Oświęcimskiego, tym samym do państwa czeskiego. W 1564 roku wchłonięty przez Królestwo Polskie. W 1795 roku trafia do zaboru austriackiego. W okresie międzywojennym w województwie krakowskim. Związki z Ziemią Krakowską uwidoczniły się m.in. w tradycjach, obrzędach, a także w sferze kultury materialnej (strój, zabudowa) tutejszych mieszkańców. Lokalna mowa to jedna z odmian gwary śląskiej (co potwierdza historyk lokalny Wiesław Koneczny w "Opowieściach z okręgu górniczego").

źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0, Autorzy

Libiąż

(miasto)

ża

(dopełniacz)

libiąski

(przymiotnik)

mapa Polski
Położenie50.103058 N // 19.315556 E
Powierzchnia36 km 2
Ludność17500 mieszkańców
Kierunkowy32
TabliceKCH
Kod Pocztowy32-590
SIMC0940938
TERYT1203044
GminaLibiąż (miasto)
Powiatchrzanowski
Województwomałopolskie