Aktualnie wyświetlana jest mapa Gdańska.
Jeżeli chcesz wybrać mapę innego miasta to wpisz w formularzu jego nazwę. Po wpisaniu kolejnych znaków pojawi się lista miast, których mapa może zostać wyświetlona. Wybierz jedną z nich. Podobnie można wyświetlić na planie ulicę znajdującą się w wybranej miejscowości. Po wpisaniu kilku znaków pojawi się lista dostępnych ulic. Nie należy wprawadzać określeń ulica, ul., pl., rondo itp.

Herb Gdańska

Gdańsk (kaszb. Gduńsk, łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) - miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

Gdańsk z 462 249 mieszkańcami zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a siódme miejsce pod względem powierzchni - 261,96 km². Ośrodek aglomeracji gdańskiej wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto.

Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był ongiś również największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

W Gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Amberif.

źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0, Autorzy

Gdańsk

(miasto)

Gdańska

(dopełniacz)

gdański

(przymiotnik)

mapa Polski
Położenie54.349724 N // 18.653610 E
Powierzchnia262 km 2
Ludność455700 mieszkańców
Kierunkowy58
TabliceGD
Kod Pocztowy80-008 do 80-958
SIMC0933016
TERYT2261011
GminaGdańsk (gmina miejska)
PowiatGdańsk
Województwopomorskie