Aktualnie wyświetlana jest mapa Pakości.
Jeżeli chcesz wybrać mapę innego miasta to wpisz w formularzu jego nazwę. Po wpisaniu kolejnych znaków pojawi się lista miast, których mapa może zostać wyświetlona. Wybierz jedną z nich. Podobnie można wyświetlić na planie ulicę znajdującą się w wybranej miejscowości. Po wpisaniu kilku znaków pojawi się lista dostępnych ulic. Nie należy wprawadzać określeń ulica, ul., pl., rondo itp.

Herb Pakości

Pakość (niem. Pakosch) - miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pakość. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.

Prawa miejskie nadano Pakości 9 lutego 1359. Obecnie miasto liczy ok. 5,7 tys. mieszkańców. Jest głównym ośrodkiem handlu i usług w okolicy. Znajduje się tu drobny przemysł. Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym.

Pakość jest ważnym ośrodkiem kultu religijnego Kościoła katolickiego. Znajduje się tu Kalwaria Pakoska, która jest drugim co do ważności dla katolików (zaraz po Kalwarii Zebrzydowskiej) tego typu miejscem kultu w Polsce. Tutaj są przechowywane największe w Polsce Relikwie Krzyża Świętego a od 2012 również relikwie Jana Pawła II.

Przebiega tędy jeden z najważniejszych szlaków turystycznych w Polsce - Szlak Piastowski.

źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0, Autorzy

Pakość

(miasto)

Pakości

(dopełniacz)

pakoski

(przymiotnik)

mapa Polski
Położenie52.806946 N // 18.087778 E
Powierzchnia3 km 2
Ludność5800 mieszkańców
Kierunkowy52
TabliceCIN
Kod Pocztowy88-170
SIMC0929517
TERYT0407074
GminaPakość (miasto)
Powiatinowrocławski
Województwokujawsko-pomorskie