Aktualnie wyświetlana jest mapa Dobczyczyc.
Jeżeli chcesz wybrać mapę innego miasta to wpisz w formularzu jego nazwę. Po wpisaniu kolejnych znaków pojawi się lista miast, których mapa może zostać wyświetlona. Wybierz jedną z nich. Podobnie można wyświetlić na planie ulicę znajdującą się w wybranej miejscowości. Po wpisaniu kilku znaków pojawi się lista dostępnych ulic. Nie należy wprawadzać określeń ulica, ul., pl., rondo itp.

Herb Dobczyczyc

Dobczyce - miasto w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobczyce, położone w dolinie rzeki Raby, między Pogórzem Wiśnickim a Pogórzem Wielickim. Jeden z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.

Miasto liczy 6417 mieszkańców (31 grudnia 2012). Powierzchnia miasta wynosi 12,97 km² (1 stycznia 2011).

Dobczyce były miastem królewskim położonym w końcu XVI wieku w tenucie dobczyckiej w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.

Prawa miejskie zostały nadane Dobczycom około roku 1310. Na zamku dobczyckim wychowywał się święty Kazimierz, a Jan Długosz pisał część swych kronik i wychowywał synów królewskich. W 1450 r. w Dobczycach urodził się Leonard Vitreatoris polski astronom i matematyk, dziekan Akademii Krakowskiej (obecnie Uniwersytet Jagielloński). Mieszkańcy miasta cieszyli się przywilejami królewskimi, pozwalającymi np. na zakup soli z żup wielickich. W handlu duże znaczenie odgrywały w XVI i XVII wieku suszone śliwy, a także wełna i sukno. Po potopie szwedzkim koniunktura w Dobczycach załamała się. Kolejny okres wzmożonego rozwoju przypada dopiero na wiek XIX, został on jednak zahamowany pod koniec tego stulecia przez nieurodzaj i epidemię cholery.

źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0, Autorzy

Dobczyce

(miasto)

Dobczyczyc

(dopełniacz)

dobczycki

(przymiotnik)

mapa Polski
Położenie49.880001 N // 20.089722 E
Powierzchnia13 km 2
Ludność6100 mieszkańców
Kierunkowy12
TabliceKMY
Kod Pocztowy32-410
SIMC0951505
TERYT1209014
GminaDobczyce (miasto)
Powiatmyślenicki
Województwomałopolskie