Aktualnie wyświetlana jest mapa Błażowej.
Jeżeli chcesz wybrać mapę innego miasta to wpisz w formularzu jego nazwę. Po wpisaniu kolejnych znaków pojawi się lista miast, których mapa może zostać wyświetlona. Wybierz jedną z nich. Podobnie można wyświetlić na planie ulicę znajdującą się w wybranej miejscowości. Po wpisaniu kilku znaków pojawi się lista dostępnych ulic. Nie należy wprawadzać określeń ulica, ul., pl., rondo itp.

Herb Błażowej

Błażowa - miasto w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Błażowa, na Pogórzu Dynowskim, nad potokiem Ryjak dopływem Strugu. Lokalny ośrodek handlowo-usługowy i drobnego przemysłu. Jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św Marcina oraz dekanatu Błażowa.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego.

31 grudnia 2004 r. miasto miało 2111 mieszkańców.

Początki osady nie są znane - pierwsza wzmianka o Błażowej pochodzi z 1429 roku i zawarta jest w dokumencie dotyczącym lokalizacji pobliskiej wsi Kąkolówka wydanym w Dynowie przez Piotra Lunaka Kmitę. Nazwa Błażowa (dawniej Błażejowa) wywodzi się od Błaża (Błażeja), zapewne imienia zasadźcy lub pierwszego jej właściciela. Wcześniej jeszcze znana jako Złotowieniec, według legendy miał taką nazwę nadać król Władysław II Jagiełło, gdy przejeżdżał obok osady i spostrzegł, że naokoło rosną złociste zboża.

źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0, Autorzy

Błażowa

(miasto)

Błażowej

(dopełniacz)

błażowski

(przymiotnik)

mapa Polski
Położenie49.885277 N // 22.101389 E
Powierzchnia4 km 2
Ludność2100 mieszkańców
Kierunkowy17
TabliceRZE
Kod Pocztowy36-030
SIMC0974280
TERYT1816024
GminaBłażowa (miasto)
Powiatrzeszowski
Województwopodkarpackie