Aktualnie wyświetlana jest mapa Będzina.
Jeżeli chcesz wybrać mapę innego miasta to wpisz w formularzu jego nazwę. Po wpisaniu kolejnych znaków pojawi się lista miast, których mapa może zostać wyświetlona. Wybierz jedną z nich. Podobnie można wyświetlić na planie ulicę znajdującą się w wybranej miejscowości. Po wpisaniu kilku znaków pojawi się lista dostępnych ulic. Nie należy wprawadzać określeń ulica, ul., pl., rondo itp.

Herb Będzina

Będzin (niem. Bendzin, ros. Бендзин) - miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu będzińskiego, w Zagłębiu Dąbrowskim, będącym historyczną częścią zachodniej Małopolski, nad rzeką Czarną Przemszą, na Wyżynie Śląskiej, na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) i konurbacji katowickiej.

Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w tenucie będzińskiej w powiecie proszowskim województwa krakowskiego w końcu XVI wieku.

Będzin jest historyczną stolicą regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Należy do najstarszych miast (650 lat od nadania magdeburskich praw miejskich) Małopolski i województwa śląskiego. Jest siedzibą władz powiatu będzińskiego (starostwo). Pełni rolę ośrodka handlowego, finansowo-gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalno-oświatowego regionu.

Pod względem ekonomicznym Będzin pełni głównie funkcje administracyjne i handlowo-przemysłowe; rozwijają się funkcje turystyczne. Jest ośrodkiem we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0, Autorzy

Będzin

(miasto)

Będzina

(dopełniacz)

będziński

(przymiotnik)

mapa Polski
Położenie50.325558 N // 19.130556 E
Powierzchnia37 km 2
Ludność58600 mieszkańców
Kierunkowy32
TabliceSBE
Kod Pocztowy42-500
SIMC0937899
TERYT2401011
GminaBędzin (gmina miejska)
Powiatbędziński
Województwośląskie